Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

30-01-2022 do 30-01-2024

323 937,47

działanie "Współpraca"

www.jestalternatywa.com

Operacja mająca na celu stworzenie krótkiego łańcucha dostaw produktów dostarczanych przez producentów rolnych o nazwie "Jest Alternatywa!" oraz utworzenie lokalnych i współpracujących ze sobą miejsc odbioru i wzajemnej promocji oraz propagowania rolnictwa nieprzemysłowego. Grupa producentów "Jest Alternatywa!", której członkowie wytwarzają żywność w systemie rolnictwa ekologicznego, zintegrowanego lub rolnictwa naturalnego, będzie mogła oferować swoje produkty wprost z gospodarstw, gdzie konsumenci będą mogli dokonywać odbioru produktów oraz z innych miejsc, między innymi na lokalnie organizowanych wydarzeniach plenerowych i kulinarnych. Producenci rolni posługujący się wspólnym logiem grupy Jest Alternatywa! będą wzajemnie promowali swoje produkty oraz rolnictwo nieprzemysłowe, ekologiczne lub zmierzające w kierunku naturalnego gospodarowania. Lokalni konsumenci będą mogli poprzez stronę internetową www.jestalternatywa.com oraz aplikację mobilną otrzymywać aktualizowane informacje o gamie dostępnych produktów. Również turyści odwiedzające region będą mogli dowiedzieć się o grupie Jest Alternatywa! z dostępnej cyfrowej i papierowej mapy producentów, która będzie dostępna na stronie internetowej i w wersji papierowej . Przyczyni się to do promocji idei rolnictwa ekologicznego i pogłębienia świadomości ekologicznej społeczeństwa jak również propagowania zaopatrywania się w produkty lokalnie. Tym samym, grupa producencka Jest Alternatywa! będzie mogła wytwarzać większe ilości wartościowych produktów oraz otrzyma wsparcie dla ich sprzedaży w jak najkrótszej drodze do konsumenta.

Utworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach grupy "Jest Alternatywa!"  będzie  niewątpliwie stanowiło następny etap rozwoju gospodarstw wchodzący w skład grupy producenckiej. Zrealizowanie planu operacji w postaci zakupów poszczególnych sprzętów, maszyn jak i wyposażenia zielonych punktów odbioru wraz ze stworzeniem mapy producentów, promocją poprzez stronę internetowa i mobilną aplikację wpłynie dodatnio na zwiększenie produkcji oraz asortymentu produktów. Bezsprzecznie  operacja zwiększy ich atrakcyjność na rynku  przetwórstwa płodów rolnych i wyróżni i  jako te, które powstają  w zgodzie z naturą jej poszanowaniem. Realizacja operacji wpłynie bezpośrednio na promocję rolnictwa ekologicznego oraz zwiększy dostępność produktów o jakości bio dla lokalnych odbiorców jak i  odwiedzających region Dolnego Śląska.

Łańcuch dostaw, marketing i konsumpcja


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi