Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

12-02-2021 do 30-04-2023

2 705 077,89

PROW 2014-2020

https://rhodiola.pb.edu.pl/

Celem operacji jest poprawa efektywności uprawy rośliny leczniczej Różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.). poprzez zastosowanie biotechnologicznej metody mikroklonalnego rozmnażania rzadkich gatunków roślin a także znacznie udoskonalonej technologii cięcia i suszenia surowca - kłączy z korzeniami. Celem następczym jest opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie nowego produktu - ekstraktu z Różeńca górskiego. Spodziewanym rezultatem zaplanowanych w operacji działań jest zwiększenie efektywności i wzrost jakości uprawy rośliny leczniczej Różeńca górskiego poprzez zastosowanie metody mikroklonalnego rozmnażania, a także dzięki udoskonalonej, wyposażonej w innowacyjne rozwiązania, linii technologicznej do przygotowania surowca (mycie, cięcie i suszenie). Rozwiązania te w sposób bezpośredni zapewnią uzyskanie wysokiej jakości towaru przy maksymalnym zaoszczędzeniu energii oraz minimalnych stratach. Wykorzystanie w czasie operacji innowacyjnych, ekologicznych, zielonych technologii i produktów (paliwo ekologiczne w nagrzewnicy, propan zamiast freonu do zasilania pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja, ekstrakcja nadkrytyczna) bezpośrednio przyczyni się do ochrony środowiska i łagodzenia zmian klimatu. Rezultatem podejmowanych w ramach projektu działań będzie również opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie nowego produktu - ekstraktu z różeńca górskiego, wystandaryzowanego na zawartość substancji aktywnych – gotowego produktu dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego. Etap 1. Identyfikacja związków biologicznie aktywnych i optymalizacja procesu ich ilościowego oznaczania w ekstrakcie z kłącza z korzeniami różnych populacji Różeńca górskiego Rhodiola rosea L.. pochodzących z jego ekologicznej uprawy na terenie woj. podlaskiego. Celem etapu będzie wskazanie populacji Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. o najwyższych zawartościach substancji aktywnych w kłączach z korzeniami. Etap 2. Opracowanie technologii hodowli mikroklonalnej wybranej populacji Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. Celem etapu będzie optymalizacja warunków hodowli mikroklonalnej wybranej populacji oraz wskazanie wybranej populacji Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. o najwyższych zawartościach substancji aktywnych w kłączach z korzeniami. Etap 3. Uprawa i przygotowanie surowca z znacznie udoskonalonego produktu - Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. Celem etapu będzie optymalizacja warunków uprawy Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. z wykorzystaniem znacznie udoskonalonej technologii do przygotowania surowca zielarskiego wysokiej jakości. Etap 4. Opracowanie chemicznych metod skriningowych monitorowania jakości gotowego surowca – kłącza z korzeniami Różeńca górskiego Rhodiola rosea L. Celem etapu będzie standaryzacja metod jakościowego i ilościowego oznaczania zawartości związków biologicznie czynnych w czasie prowadzenia uprawy jak i po zbiorze Różeńca górskiego Rhodiola rosea L.

W wyniku realizacji operacji nastąpi poprawa efektywności uprawy rośliny leczniczej Różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.). Zastosowana zostanie metoda mikroklonalnego rozmnażania, wykorzystywana głównie przy rozmnażaniu rzadkich i cennych gatunków roślin. Dzięki niej materiałem siewnym wykorzystywanym w ekologicznym gospodarstwie rolnym będzie ta populacja, która charakteryzuje się najwyższą zawartością substancji aktywnych. Również wykorzystanie udoskonalonej, nowoczesnej linii technologicznej do przygotowania surowca (mycie, cięcie i suszenie) także przyczyni się do podwyższenia jakości oferowanego surowca. Celem następczym operacji będzie także opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie nowego produktu - ekstraktu z Różeńca górskiego, wystandaryzowanego na zawartość substancji aktywnych – salidrozydu i rozawin. Odziaływanie operacji będzie miało nie tylko zasięg ogólnokrajowy ale również międzynarodowy, zwłaszcza w odniesieniu do krajów o zbliżonych warunkach klimatycznych.

Efektem realizacji operacji było zwiększenie efektywności i wzrost jakości uprawy rośliny leczniczej Różeńca górskiego. Osiągnięto to poprzez: 1. opracowanie i optymalizację metody mikroklonalnego rozmnażania różeńca 2. Udoskonalenie procesu przygotowania surowca poprzez wyposażenie Gospodarstwa w innowacyjną, ekologiczną linię technologiczną (mycie, cięcie i suszenie). Operację zrealizowano w oparciu o zielone technologie (zarówno w części inwestycyjnej, np. fotowoltaika, rekuperacja), jak i w części badawczej (np. ekstrakcja nadkrytyczna), co w sposób bezpośredni przyczynia się do ochrony środowiska i łagodzenia zmian klimatu. Największa innowacją w skali Polski było opracowanie, optymalizacja i ostatecznie produkcja pierwszego ekstraktu z polskiego różeńca górskiego. Ten wystandaryzowany produkt poszerzył portfolio produktowe Gospodarstwa i jest gotowym produktem dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego. Realizacja operacji i osiągnięte rezultaty przyczyniły się do zawiązania trwałej współpracy między Gospodarstwem rolnym a Politechniką Białostocką. Przełożyło się to bezpośrednio na projektowanie i aplikację o kolejne wspólne projekty badawczo-rozwojowe mające na celu rozbudowę infrastruktury tego ekologicznego gospodarstwa rolnego w takim zakresie aby mogło ono produkować i sprzedawać ekstrakty ze wszystkich roślin zielarskich, które są tam uprawiane. Jednocześnie zainteresowanie biznesu polskiego i europejskiego zarówno samym surowcem jak i ekstraktem z różeńca górskiego (rezultat operacji) jest wysokie i planowana jest realizacja projektu mającego na celu badania kliniczne wyprodukowanego ekstraktu. Wszystkie te współprace, planowana realizacja projektów (zarówno krajowych jak i europejskich w ramach europejskich grup EPI AGRI) nie byłyby możliwe gdyby nie realizacja niniejszej operacji. Realizacja niniejszej operacji była pierwszą operacją realizowaną w ramach działania Współpraca w konsorcjum z Politechniką Białostocką. Doświadczenie zespołu projektowego zarówno z perspektywy aplikowania, ale też realizacji operacji, przyczyniły się do znaczącego wzrostu zainteresowania innych przedsiębiorców rolnych wypracowywaniem i wdrażaniem innowacji w swoich gospodarstwach we współpracy z Uczelnią. Efektem tego są 4 operacje, które otrzymały pomoc w ramach Działania M16 Współpraca.

1. https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/profilaktyka-zdrowia/rozeniec-gorski-wlasciwosci-dzialanie-zastosowanie-jak-przygotowac-rosline-da342630-5308183 ; 2. https://poranny.pl/rozeniec-gorski-i-jego-wlasciwosci-zdrowotne-zloty-korzen-z-podlasia-robi-kariere-wideo-zdjecia/ar/c14-15743880 ; 3. https://www.youtube.com/watch?v=hFyWIGwC80U ; 4. https://turystyka.wp.pl/zloty-korzen-ziolo-podroznikow-ktore-leczy-i-miliony-na-badania-6611296447564672a ; 5. https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8227779,korzen-rozenca-gorskiego-wlasciwosci-zdrowotne-natura.html ; 6. https://wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/edukacja_nauka/politechnika-bialostocka-prowadzi-badania-nad-rzadka-roslina-lecznicza.html .

Produkcja roślinna i ogrodnictwo


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi