Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

15-02-2021 do 31-12-2022

660 881,00

Środki EFRROW i krajowe środki publiczne

http://www.zdrowszewino.pl/

Nadrzędny cel projektu, polegający na obniżeniu zawartości wolnej siarki dodawanej jako produkt dezynfekujący i stabilizujący mikrobiologicznie wino zrealizowany będzie poprzez dwa zadania badawcze. W części pierwszej wdrożona zostanie innowacyjna technologia uprawy winorośli, w oparciu o taki sposób zrównoważonego gospodarowania środkami ochrony roślin, aby obecność pozostałości siarki na owocach została obniżona. Kolejne zadanie badawcze to zadanie związane z technologią produkcji wina i obniżeniem zawartości siarki na etapie produkcji moszczu i wina. Rezultatem finalnym projektu będzie opracowanie technologii produkcji wina (od winnicy do sommeliera), w którym zawartość siarki będzie istotnie obniżona w stosunku do produktów tradycyjnych na rynku.

Technologie stosowane w projekcie pozwalają na eliminację siarki, jako substancji konserwującej. Proponowane rozwiązania technologiczne w winiarni mogą zostać przetestowane, a następnie wdrożone do użytku w innych produktach, takich jak na przykład suszone owoce, soki, napoje. Siarkowanie jest także metodą odkażania części sprzętu w przetwórstwie owocowo-warzywnym, gdzie można również po części wdrożyć rezultaty projektu i wykorzystać stosowaną w Operacji technologię.

Jakość/przetwórstwo żywności i odżywianie


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi