Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

28-07-2021 do 29-06-2023

1 599 547,00

1 599 547,07 PLN koszty całkowite 1 603 455,22 PLN koszty kwalifikowalne 1 282 444,22 PLN dotacja, w tym: EFFROW 816 019,26 PLN

www.animalwal-tech.pl

Operacja miała celu opracowanie i wprowadzenie udoskonalonej technologii ograniczającej negatywne skutki prowadzenia intensywnej hodowli trzody chlewnej na dobrostan zwierząt oraz środowisko. Przyjęto hipotezę badawczą, że zastosowanie naturalnych sorbentów jako dodatków do paszy zmniejszy uwalnianie gazowych zanieczyszczeń, oraz wpłynie korzystnie na jakość i przydatność technologiczną mięsa jako surowca. Oceniono ilość uwalnianych gazowych zanieczyszczeń powietrza, stan zdrowia zwierząt, parametry mikroklimatyczne pomieszczeń, analizy mikrobiologiczne a na koniec cyklu produkcyjnego oceniono stopień nasilenia zmian anatomo-histopatologicznych tkanek oraz zweryfikowano wpływ testowanego dodatku na jakość technologiczna mięsa. Uzyskane wyniki potwierdziły redukujące właściwości testowanego sorbentu wobec ilości uwalnianych zanieczyszczeń gazowych. Jednocześnie nie odnotowano negatywnego wpływu dodatku na oceniane parametry zdrowia zwierząt. Obserwowano korzystny wpływ sorbentów na obniżenie siły i energii cięcia (lepszą kruchość mięśnia szynki) oraz wzrost zawartości białka. Sorbenty obniżają udział tłuszczu w mięśniach , tym samym zmniejsza się ich kaloryczność. Odnotowano korzystną modyfikację profilu kwasów tłuszczowych, w zmniejszeniu udziału kwasów nasyconych a jednocześnie zwiększeniu udziału kwasów wielonienasyconych z przewagą kwasów n-6.

Projekt przyczyni się do wsparcia sektora rolnictwa – głównie producentów trzody chlewnej, a wypracowane rozwiązania w ramach projektu pozwolą na wykorzystanie nowych technologii jakimi jest zastosowanie OZE do sterowania systemu kontroli mikroklimatu, co przełoży się na obniżenie nakładów finansowych na energię. Ponadto w wyniku zastosowania tego rozwiązania oraz suplementacji paszy świń naturalnymi sorbentami będących rezultatem badań, ferma będzie postrzegana jako obiekt przyjazny dla otoczenia/ środowiska. Gospodarstwa wykorzystujące naturalne zasoby i wprowadzające je jako dobre praktyki produkcyjne będą bardziej rentowne i konkurencyjne oraz lepiej postrzegane przez społeczeństwo, gdyż wpisują się w politykę klimatyczną kraju. Zaproponowane przez konsorcjum rozwiązania dla hodowców, stanowią innowacyjne wieloaspektowe połączenie dbające o ekonomie gospodarstwa i równocześnie wpisujące się ochronę środowiska i jego komponentów.

Jednym z ważniejszych osiągnięć tego projektu jest poprawa dobrostanu zwierząt i zmniejszenie oddziaływania fermy na środowisko, co można przełożyć w park tuce na inne fermy trzody chlewnej. Proponowany dodatek paszowy można wskazać jako element dobrych praktyk rolniczych w zakresie dodatków do paszy dla zwierząt. Uzyskane pozytywne wyniki stosowania naturalnego dodatku w postaci węgla aktywnego do paszy trzody chlewnej ma znaczenie zarówno poznawcze jak i praktyczne, gdyż wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko, zdrowie zwierząt i konsumenta mięsa. Wprowadzenie niniejszego dodatku wpłynie korzystnie na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w skali lokalnej, co przełoży się na całkowity bilans emitowanych zanieczyszczeń do środowiska. Wykorzystanie takiego rozwiązania stanowi istotny element w kształtowaniu polityki środowiskowej zgodnej z postanowieniami UE i wpisuje się w działania przeciw zmianom klimatu. Opracowane nowe rozwiązanie w zakresie technik żywienia trzody chlewnej ograniczy negatywne skutki prowadzenia intensywnej hodowli trzody chlewnej na środowisko naturalne oraz wpłynie korzystnie na poprawę parametrów mikroklimatycznych pomieszczeń hodowlanych co przełoży się na wzrost parametrów dobrostanu utrzymywanych zwierząt.

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi