Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-04-2020 do 31-12-2022

6 791 291,00

środki własne, kredyt

www.epikwiatycebulowe.pl

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonych produktów, nowych technologii i metod organizacji w produkcji doniczkowych kwiatów cebulowych – hiacyntów, narcyzów i tulipanów. Opracowanie innowacyjnej metodyki zamgławiania nadtlenkiem wodoru stabilizowanego srebrem niestosowanej i nieprzebadanej w produkcji cebulowych kwiatów doniczkowych, prowadzące do uzyskania produktu wolnego od grzybów saprofitycznych.

Celem operacji jest opracowanie optymalnego, innowacyjnego modelu wykorzystania nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem w pędzeniu ozdobnych roślin cebulowych. Celem szczegółowym będzie uzyskanie udoskonalonych produktów – kwiatów cebulowych – hiacynta, tulipana i narcyza poprzez wykazanie wyższej zdrowotności cebul i podłoża oraz lepszej jakości ozdobnych roślin cebulowych w okresie pędzenia, przy zastosowaniu innowacyjnej technologii i metodzie organizacji produkcji - aerozolowania nadtlenkiem wodoru stabilizowanego srebrem komór klimatyzacyjnych. Pozwoli to na uzyskanie znaczącej przewagi jakościowej w porównaniu z dotychczasową technologią. Wytworzenie produktu lepszej jakości, przy zastosowaniu innowacyjnej technologii pędzenia i organizacji produkcji, zapewni wyższą podaż rynkową i tym samym spowoduje wzrost zainteresowania konsumentów rodzimym produktem, który będzie atrakcyjniejszy cenowo i jakościowo od roślin importowanych lub produkowanych tradycyjną metodą. Otworzy też możliwości producentom kwiatów ciętych w mniejszych gospodarstwach, którzy przy wykorzystaniu cebul pędzonych innowacyjną metodą, będą mogli uzyskać gotowy półprodukt o wysokich parametrach jakościowych, uniezależniając się częściowo od naturalnych warunków atmosferycznych i zwiększając zasadniczo możliwości intensyfikacji produkcji.

W ramach operacji przewiduje się uzyskanie następujących rezultatów: • Opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonego produktu rolnego, w postaci kwiatów cebulowych – hiacyntów, narcyzów i tulipanów o lepszych parametrach zdrowotności jakości i czystości roślin • Opracowanie i wdrożenie nowej innowacyjnej technologii produkcji całkowicie eliminującej zaprawianie cebul i opryskiwanie fungicydami produkowanych z nich roślin w trakcie ich pędzenia z zastosowaniem nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem • Wdrożenie nowej organizacji produkcji w zakresie pędzenia cebulowych roślin ozdobnych, poprzez wprowadzenie zamgławiania komór chłodniczych • Wdrożenie nowej organizacji produkcji w gospodarstwie ogrodniczym poprzez produkcję kwiatów ciętych w tunelach foliowych z cebul pędzonych w nowej technologii.

Produkcja roślinna i ogrodnictwo


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi