Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

04-02-2021 do 31-10-2022

459 471,00

EFRROW, Krajowe środki publiczne, Instytut Parazytologii PAN, Nadleśnictwo Strzałowo

https://kosewopan.pl/pl/o-nas/2021-2/

Udoskonalenie technologii efektywnego żywienia jeleniowatych fermowych w okresie letnim poprzez racjonalne wykorzystanie wierzby w suplementacji żywienia. Celami projektu są: wprowadzenie upraw różnych kultywarów wierzby jako innowacyjnego elementu w technologii żywienia jeleniowatych utrzymywanych w chowie fermowym oraz zwiększenie zazielenienia gruntów marginalnych. Trwałe plantacje wierzby na fermach, poza funkcją żywieniową, stanowić będą równocześnie podstawę do ubocznej produkcji sadzonek wierzby. W ramach projektu zaplanowano następujące prace rozwojowe: określenie różnic w składzie chemicznym poszczególnych kultywarów w celu ustalenia ich wartości pokarmowej, określenie preferencji żywieniowych jeleni i danieli fermowych w stosunku do poszczególnych kultywarów, określenie wpływu zastosowania wierzby na stan zdrowotny zwierząt, ustalenie wpływu zastosowania wierzby w żywieniu letnim jeleniowatych na poszczególne cechy jakości mięsa. Cele projektu zostaną osiągnięte poprzez wykonanie szeregu analiz chemicznych składu badanych kultywarów wierzby, ich wpływu na fizjologię trawienia, jakość mięsa oraz ich przydatność jako gatunku możliwego do użycia w działaniach związanych z zazielenieniem i ograniczeniem szkód łowieckich. Planowane rezultaty to wzbogacenie okresowego żywienia w postaci żeru pędowego w hodowli jeleniowatych. Rezultatem ma być również skuteczniejsze zbilansowanie produkcji pasz objętościowych i obniżenie kosztów produkcji.

Proponowane w projekcie wprowadzenie na fermach stałych, dodatkowych źródeł paszy w postaci okresowo udostępnianych poletek dostarczających żeru pędowego pozwoli nie tylko na zbliżenie sposobu żywienia do naturalnego dla tej grupy zwierząt, ale także na skuteczniejsze zbilansowanie produkcji pasz objętościowych. Wprowadzenie do praktyki fermowej powyższych rozwiązań powinno w konsekwencji wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji oraz równocześnie zwiększenie tzw. zazielenienia poprzez wdrożenie na skalę produkcyjną wieloletnich plantacji wierzby jako udostępnianego okresowo zwierzętom elementu żywienia. Realizacja projektu umożliwi rolnikom bezpośredni dostęp do technologii za pośrednictwem publikacji wyników na stronie internetowej oraz w formie późniejszej publikacji wyników w formie drukowanej Poprawa efektywności produkcji dziczyzny fermowej powinna wpłynąć na stabilizację wprowadzania jej obrotu. Działania mają również przełożenie na zarządzanie szkodami wyrządzanymi przez dziką zwierzynę, w tym przez jeleniowate, bowiem pilną sprawą jest wdrożenie skutecznych, opartych na wynikach badań naukowych, metod tworzenia pasów zaporowych złożonych z roślin zgryzowych dla ograniczenia skali szkód. Dodatkowe informacje na temat realizowanej operacji zamieszczane z inicjatywy beneficjenta: Po formalnym zakończeniu projektu kontynuowane będą badania w okresie zimowym 2022/2023 dotyczące wykorzystania granulatów paszowych z udziałem zrębków wierzbowych w żywieniu zimowym danieli fermowych

Na stronie internetowej projektu umieszczono wyniki analiz 8 kultywarów wierzby użytych w badaniach. Analizy wykonane wiosną wykazały iż rozdrobnione pędy zawierały od 11,46 do 14,77% białka surowego oraz od 23,59 do 27,24% włókna surowego. Pędy zebrane jesienią zawierały natomiast od 10,89 do 12,3% białka surowego oraz od 28,21 do 31,59% włókna. Energia brutto zawierała się w granicach od 18,4 do 18,9 MJ/kg wiosną oraz od 18,95 do 19,12 MJ/kg jesienią. Porównanie powyższych parametrów w powiązaniu z analizą nagrań monitoringu zainstalowanego na poletkach doświadczalnych oraz ocena stanu zgryzienia poszczególnych kultywarów pozwoliła na wybór dwóch najlepszych (genotypy nr 1080 i 1054) do dalszych prac wdrożeniowych. Kultywary te charakteryzowały się także najwyższą zawartością składników biologicznie czynnych. Po namnożeniu w szkółce kontenerowej zostały użyte do nasadzeń na poletkach wdrożeniowych. W ramach projektu przygotowano także dokumentację pomieszczenia do uboju spełniającego wymogi dla rzeźni rolniczej. Dokumentacja dostępna jest na stronie projektu wraz z decyzją zatwierdzającą Powiatowego lekarza Weterynarii i może być przydatna do adaptacji pomieszczeń w innych gospodarstwach. Badania tusz danieli użytych w doświadczeniu wykazały, że zawartość β-karotenu, retinolu i tokoferoli w grupie doświadczalnej była wyższa w stosunku do grupy kontrolnej (żywionej tradycyjnie), różnice nie były statystycznie istotne. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że w żywieniu danieli fermowych pasze oparte na dodatku wierzby mogą być cennymi składnikami dawek pokarmowych. Tym samym wyniki te sugerują także, że mięso konsumpcyjne pozyskane od takich zwierząt może mieć wartość odżywczą i pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, większą niż pochodzące od jeleniowatych fermowych żywione w sposób klasyczny. Na stronie internetowej projektu umieszczono szczegółowe dane dotyczące wartości pokarmowej poszczególnych badanych kultywarów wierzby. Opracowany w ramach projektu system żywienia uwzględniający rotacyjny wypas na kwaterach obsadzonych wybranymi kultywarami wierzby wiciowej może być zastosowany w szerokiej praktyce fermowej. Tusze żywionych w ten sposób zwierząt wykazywały wyższą zawartość β-karotenu, retinolu i tokoferoli. Jest to korzystne z punktu widzenia wartości odżywczej.

Chów i dobrostan zwierząt