Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-10-2020 do 31-12-2022

2 856 409,63

EFRROW 2 482 718,21 zł, krajowe środki publiczne 373 691,42 zł.

https://topcebula.pl

Wdrożenie do praktyki rolniczej nowej technologii przyczyni się do zwiększenia stabilnych i zrównoważonych dostaw (produkcji) cebuli lepszej jakości i większym plonie z jednostki powierzchni plantacji oraz o większej efektywności ekonomicznej. Efektem niewymiernym będzie ograniczenie negatywnego wpływu uprawy cebuli na środowisko naturalne.

Ważnym aspektem nowej technologii będzie ograniczenie negatywnego wpływu uprawy cebuli na środowisko naturalne. Efekt ten uzyska się poprzez mniejsze zużycie środków ochrony roślin i nawozów i paliwa na jednostkę produkcji.

Nowa technologia bezzagonowej produkcji cebuli systemem ścieżek technologicznych wpłynie na zmniejszenie rozwoju pleśni i grzybów, ponieważ będzie większa powierzchnia życiowa dla pojedynczych roślin w porównaniu do produkcji na zagonach. W efekcie tego nastąpi ograniczenie jednostkowego zużycia pestycydów i i nawozów. Technologia ta zapewni - wyższy plon cebuli o lepszej jakości i większej wartości użytkowej t. j. wzrost kalibru cebuli powyżej 7 cm czyli istotny wzrost handlowego plonu cebuli z powierzchni plantacji; -większą efektywność ekonomiczną ze względu na mniejszą energochłonność i pracochłonność w przeliczeniu na masę produktu.

Produkcja roślinna i ogrodnictwo