Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-11-2019 do 31-10-2021

432 274,00

Instytut Parazytologii PAN, Spółdzielnia Pracy Handlowo-Produkcyjna "Samopomoc chłopska- Pług" w Kolbuszowej, Michał Demczuk, Cezary Woch, Przemysław Bogdaszewski.

www.kosewopan.pl/pl/współpraca/

Celem operacji jest opracowanie i udostępnienie znacznie udoskonalonej technologii produkcji fermowej dziczyzny oraz prawidłowej i efektywnej hodowli jeleniowatych. Główne zadania zaplanowane w projekcie to przygotowanie i udostępnienie prawidłowej i efektywnej technologii chowu fermowych jeleniowatych poprzez opracowanie i wdrożenie szeregu rozwiązań praktycznych dotyczących poszczególnych elementów cyklu technologicznego, takich jak: opracowanie receptur specjalistycznych pasz treściwych oraz opracowanie techniczne poskromu do unieruchamiania zwierząt. Działania zaplanowane w projekcie zostały podzielone na następujące etapy: przygotowawcze (opracowanie wytycznych organizacyjnych dotyczących urządzania ferm jeleniowatych w sposób zapewniający efektywne i zgodne z dobrostanem zwierząt prowadzenie produkcji), inwestycyjne: wykonanie niezbędnych inwestycji na fermach uczestniczących w projekcie (urządzenie zagród, opracowanie i zgłoszenie wzoru użytkowego prostego poskromu, uruchomienie mini-mieszalni pasz o charakterze doświadczalnym) a także wykonanie leśnych nasadzeń wierzby w celu zabezpieczenia potrzeb produkcji mieszanek treściwych oraz badania naukowe i prace projektowe. W ramach prac badawczych zostaną przygotowane receptury specjalistycznych granulowanych mieszanek treściwych dla danieli i jeleni w oparciu o lokalne surowce rolne i leśne. Planowane badania polegać będą na ocenie efektywności (przyrosty masy ciała) stosowania różnych rodzajów mieszanek. W celu oceny przydatności poszczególnych osobników do hodowli fermowej w okresie zimowym przeprowadzone zostaną badania poziomu kortyzolu we krwi charakterystycznego dla poszczególnych osobników a w okresie letnim obserwacje behawioralne. Pilotażowa partia mieszanek treściwych zostanie przetestowana w różnych warunkach hodowlanych z uwzględnieniem wpływu różnych warunków środowiskowych.

Tradycyjne kierunki hodowli przeżuwaczy traktowane są obecnie jako jedno z istotniejszych, rolniczych źródeł obciążeń środowiska naturalnego. Specyfika chowu i hodowli jeleniowatych pozwala na wyeliminowanie koncentracji źródeł zanieczyszczeń a w rezultacie znaczne zmniejszenie presji wywieranej na środowisko naturalne. Oparcie jej w większości na paszach objętościowych pochodzących z trwałych użytków zielonych spełnia wymagania dotyczące tzw. zazielenienia. Proces produkcji tych pasz nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Projekt zmierza do wypełnienia istniejącej luki w dostępie hodowców do technologii, przewiduje także opracowanie innowacyjnych receptur mieszanek treściwych zawierających m.in. rozdrobnione pędy wierzbowe pochodzące z lokalnej produkcji leśnej. Oznacza to, że hodowla fermowa jeleniowatych może stanowić wartościową alternatywę przyczyniając się równocześnie do ochrony środowiska i klimatu.

Rezultatem projektu będzie szczegółowe opisanie technologii jaka powinna być w praktyce stosowana na polskich fermach jeleniowatych w celu uzyskania zarówno optymalnych wyników produkcyjnych, jak i zachowania dobrostanu zwierząt. Prace wdrożeniowe do praktyki hodowlanej zaplanowano w IV etapie. Polegać one będą na szeroki nieodpłatnym transferze technologii poprzez udostępnienie wytycznych organizacyjnych, dokumentacja wzoru użytkowego poskromu oraz wyników badań naukowych. Ponadto zgłoszony zostanie wzór użytkowy prostego poskromu możliwego do samodzielnego wykonania. Wyniki badań nad wykorzystaniem kortyzolu jako wskaźnika ułatwiającego selekcję zwierząt przydatnych w hodowli fermowej powinno stać się użytecznym narzędziem. Nastąpi wdrożenie do produkcji receptur specjalistycznych pasz treściwych dedykowanych jeleniowatym

Chów i dobrostan zwierząt