Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

30-07-2020 do 29-07-2022

1 624 256,00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020)

www.wodadlakujaw.pl

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie w gospodarstwach rolnych członków grupy operacyjnej położonych na Kujawach innowacyjnego w skali regionu i kraju systemu monitoringu i agrometeorologicznego oraz operacyjnego planowania nawodnień. System będzie służył do wspomagania podejmowania decyzji dotyczących prac agrotechnicznych w gospodarstwie, w szczególności nawadniania (kiedy, ile nawadniać). Wyniki generowane przez system będą reprezentatywne dla obszaru Kujaw, między innymi dzięki wykorzystaniu do monitoringu sieci lokalnych stacji agrometeorologicznych i map rolniczo-glebowych. Wartością dodaną będzie zastosowanie krótkoterminowych prognoz meteorologicznych do szacowania bieżących potrzeb nawadniania. Główne zadania będą polegały na opracowaniu modułu monitoringu agrometeorologicznego wraz z bazą danych, modułu operacyjnego planowania nawodnień oraz integracji tych modułów w jeden system. Prace będą prowadzone z wykorzystaniem modelowania matematycznego i technik informatycznych. Tworzone moduły oraz system będą testowane i doskonalone na bieżąco zarówno w warunkach polowych jak i laboratoryjnych przy współpracy jednostek naukowych, jednostki doradczej i rolników. Realizacja operacji obejmie również analizę właściwości retencyjnych gleb w gospodarstwach członków Grupy Operacyjnej, instalację czujników wilgotności gleby (część z nich wyposażona w moduły transmisji danych) oraz dokonanie inwestycji. Działania te będą wykorzystane do testowania opracowywanego systemu, jak również pozwolą na bardziej precyzyjne niż do tej pory nawadnianie upraw.

Rezultaty operacji przyczynią się do poprawy planowania terminów oraz dawek wody pobieranej do nawadniania. Opracowany system monitoringu i prognozowania agrometeorologicznego oraz operacyjnego planowania nawodnień będzie innowacyjnym narzędziem doradczym do wspomagania prac agrotechnicznych, w szczególności nawodnieniowych, w gospodarstwie rolnym. System zastosowany w gospodarstwach członków grupy operacyjnej umożliwi zwiększenie efektywności produkcji i efektywności zużycia wody przez wybrane uprawy polowe, optymalizację plonowania oraz zmniejszenie ryzyka strat plonu spowodowanych suszą meteorologiczną i glebową. Po pomyślnym przetestowaniu na polach uprawnych w wybranych do operacji gospodarstwach będzie możliwe zastosowanie systemu w większej skali przestrzennej – w regionie Kujaw i całym województwie kujawsko-pomorskim. Utworzenie systemu wspomagającego podejmowanie decyzji, w tym dotyczących nawadniania upraw polowych ułatwi w przyszłości kompleksowe zarządzanie gospodarstwem. Ponadto system będzie nowym narzędziem doradczym, którego zastosowanie pozwoli rolnikom udoskonalić ich dotychczasowe praktyki związane z produkcją roślinną. Rolnicy, którzy już stosują nawodnienia będą mogli bardziej racjonalnie gospodarować zasobami wody w tym zasobami wód gruntowych. Unikanie nadmiernych i niepotrzebnych dawek nawadniania ograniczy migrację azotanów (z nawozów) do wód gruntowych i powierzchniowych. Zastosowanie systemu może być jednym z działań adaptacyjnych do niekorzystnych zmian klimatu (susze, rosnąca tendencja zmian temperatury powietrza) oraz łagodzenia skutków tych zmian. Zdobyte wiedza i doświadczenie w trakcie realizacji operacji przez wszystkich członków grupy operacyjnej mogą być wykorzystane przez innych producentów i interesariuszy w regionie Kujaw a nawet i na większym obszarze.

W rezultacie prowadzenia prac agrotechnicznych, w szczególności nawodnieniowych, z uwzględnieniem informacji generowanych przez opracowany system wspomagania decyzji możliwe będzie racjonalne korzystanie z zasobów wodnych i efektywne zużycie wody do nawadniania w gospodarstwie rolnym. Ocena ekonomiczna efektywności zastosowanych nawodnień zostanie wykonana w końcowym etapie operacji. Rezultaty operacji będą upowszechniane m.in. na konferencjach, w publikacjach i na stronie internetowej.

Gospodarka wodna