Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

02-12-2019 do 30-09-2020

1 081 178,00

Środki własne konsorcjantów

www.marsliof.pl

Utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego środków spożywczych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu wartości odżywczych, czy organoleptycznych, jest kluczowym zagadnieniem przy produkcji żywności. Przedmiotowa operacja zakłada modyfikację procesu liofilizacji w celu poprawy czystości mikrobiologicznej utrwalanych tą metodą produktów. Istotną cechą obecnie znanego procesu liofilizacji jest zachowanie żywotności utrwalanych tą metodą mikroorganizmów. Powyższe sprawia, że proces ten doskonale się sprawdza np. dla utrwalenia niektórych składników żywności (np. liofilizowane żywe kultury). Poddane liofilizacji mikroorganizmy mogą przeżywać, jednak nie namnażają się w wysuszonym tą metodą produkcie i nie powodują jego zepsucia. Ograniczenie czynności życiowych (produkcji metabolitów, rozmnażania) następuje ze względu na niska dostępność wody. O ile dla niektórych produktów cecha związana z dużą przeżywalnością mikroorganizmów stanowi ogromna zaletę to dla innych jest to wada. Operacja ma więc na celu rozwój technologii liofilizacji, która dzięki zastosowaniu mikrofal w końcowym etapie dosuszania umożliwi uzyskanie owoców i warzyw liofilizowanych o dużym poziomie czystości mikrobiologicznej, bez podnoszenia temperatury obróbki. Rezultaty te istotne będą zarówno dla branży przetwórczej (np. produkcja jogurtów owocowych), jak i dla produktów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

1. Wdrożenie technologii i produktu Rezultaty operacji w postaci innowacyjnego procesu i produktu – liofilizowane owoce i warzywa o wyższej czystości mikrobiologicznej zostaną wdrożone w bieżącej działalności Spółki 2SONS. W początkowym okresie wdrożenie będzie realizowane na prototypowym urządzeniu, jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania rynku planowane są dodatkowe inwestycje w infrastrukturę produkcyjną (wykraczające poza zakres tej operacji). Dodatkowo możliwym będzie wdrożenie rezultatów w innych podmiotach na podstawie zaoferowania licencji i/lub sprzedaży urządzenia. 2. Publikacje Upowszechnienie założeń opracowanej technologii i nowych cech produktów nastąpi także z wykorzystaniem publikacji w czasopismach naukowych / technicznych / branżowych (opcjonalnie na konferencjach), a także z wykorzystaniem strony www. Upublicznienie uzyskanych wyników jest o tyle cenne, że te będą mogły być dalej rozwijane. Szczególnie cennym wydaje się ogólnie działanie mikrofal na produkty o niskim poziomie wilgotności. Uzyskane w tym zakresie wyniki będą mogły zostać adaptowane do szerszej grupy produktów i w oderwaniu od procesu liofilizacji np. sterylizacja niektórych ziaren o niskiej wilgotności. 3. Inne Dodatkowo szczegółowe cechy urządzenia będą mogły zostać zgłoszone do ochrony jako wzór użytkowy lub zastrzeżenie patentowe.

Jakość/przetwórstwo żywności i odżywianie


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi