Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-12-2019 do 30-11-2021

6 800 130,00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Działanie Współpraca.

www.grupawolowina.pl

Celem głównym niniejszej operacji jest zbadanie i wdrożenie nowoczesnych specjalistycznych technologii odchowu cieląt i opasu końcowego w polskich gospodarstwach (nowa technologia). Operacja polegała będzie na wprowadzeniu innowacyjnej, udoskonalonej technologii związanej z profilaktyką zdrowotną, żywieniem oraz monitorowaniem dobrostanu zwierząt, które przyczynią się do poprawy efektywności odchowu cieląt oraz uzyskania zestandaryzowanego, powtarzalnego produktu finalnego poprzez innowacyjne zmiany w końcowej fazie opasu bydła. W ramach operacji przeprowadzone zostaną dwa zadania: odchów cieląt oraz opas końcowy. Obrót cielętami pochodzącymi od krów mlecznych a przeznaczonymi do opasu w Polsce odbywa się przez pośredników. Niewielka wręcz śladowa część rolników kupuje cielęta bezpośrednio od innych rolników. Dominuje model odchowu cieląt na własne potrzeby. Rolnik który nabył cielęta, odchowuje je a następnie opasa do wagi rzeźnej. Nie są nam znane prowadzone przez rolników odchowalnie cieląt z przeznaczeniem do sprzedaży na opas. Znamy w Polsce jedną komercyjną odpajalnię prowadzoną przez spółkę. Źródła finansowania operacji:

W ramach planowanej operacji przewiduje się wprowadzenie szeregu innowacji produktowych technologicznych i organizacyjnych mających na celu zmniejszenia upadków cieląt w pierwszym okresie odchowu do 5%, ograniczenia stosowania antybiotykoterapii na rzecz profilaktyki i prewencji schorzeń, zacieśnienia współpracy między dostawcami cieląt (głównie hodowcami bydła mlecznego) i propagowanie wdrażania systemów szczepień dla krów od których min cielęta będą trafiały do opasu, poprawę wskaźników produkcyjnych - dobowe przyrosty, wykorzystanie paszy, wdrożenie systemów monitorujących na bieżąco dobrostan zwierząt oraz mikroklimat obiektu. W zakresie finiszu końcowego operacja przyczyni się do wdrożenia innowacji uzyskania bardziej zestandaryzowanego i powtarzalnego produktu finalnego, poprawy przyrostów w zależności od genotypu zwierząt od 1300-1700g/dobę, zmniejszenia antybiotykoterapii na rzecz profilaktyki chorób, zmniejszenie upadków w tym okresie do 2%. Liczba przedsiębiorstw wdrażających innowacje -10 szt. Liczba i rodzaj innowacji: system monitorowania zdrowia i dobrostanu zwierząt - innowacja produktowa i organizacyjna, system monitorowania mikroklimatu w budynkach inwentarskich - innowacja produktowa, opracowanie środków do żywienia cieląt oraz bydła dorosłego - innowacje produktowe, zmniejszenie stosowania antybiotykoterapii - innowacje organizacyjne, system skracania łańcucha dostaw - innowacja organizacyjna. Ponadto, powstaną instrukcje prowadzenia odchowu cieląt oraz opasu końcowego - szt. 2, Publikacje popularno-naukowe popularyzujące wyniki projektu - 10; Wdrożenia metod wychowu cieląt oraz opasu końcowego - 10 szt.

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi