Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

02-12-2019 do 30-09-2021

2 004 433,00

Środki własne konsorcjantów

www.zdrowysadzeniak.pl

Obszar projektu obejmuje: produkt - sadzeniak ziemniaka, innowacyjne technologie produkcji zdrowych sadzeniaków ziemniaka oraz nowy model organizacji przechowywania sadzeniaka ziemniaka przy zastosowaniu nowych technologii. Podstawą produkcji zdrowych ziemniaków jest profilaktyka w postaci eliminowania źródeł zakażenia sadzeniaków, uprawa odmian o podwyższonej odporności, ale przede wszystkim prawidłowe przechowywanie sadzeniaków ziemniaka. Czas magazynowania ziemniaka trwa dla sadzeniaków 7 miesięcy, przechowywanie powinno odbywać się w optymalnych warunkach termiczno-wilgotnościowych. Opracowanie biopreparatów mikrobiologicznych i roślinnych, ustalenie ich dawkowania oraz metody aplikacji wymaga opracowania preparatów dedykowanych dla konkretnych drobnoustrojów patogennych. Dlatego, aby uzyskać zdrowy ekologiczny produkt – sadzeniak wolny od patogenów należy opracować zarówno metodę przygotowania ziemniaków w celu eliminacji fitopatogenów, jak również odpowiednie warunki przechowywania w celu utrzymania wysokiej jakości ziemniaka sadzeniaka wcześniej poddanego zabiegom zaprawiania ekologicznymi biopreparatami na bazie produktów mikrobiologicznych oraz ekstraktów roślinnych. Przesłanką dla niniejszego projektu jest brak ekologicznych preparatów dla produkcji zdrowego sadzeniaka oraz opracowanych metod przygotowania i przechowywania sadzeniaka, szczególnie w pierwszym etapie.

Zrealizowany projekt przyczyni się do podniesienia jakości fitosanitarnej ziemniaków sadzeniaków, co umożliwi podniesienie opłacalności produkcji i rozszerzenie eksportu przez gospodarstwa rolne. Poszczególnymi rezultatami projektu są: - nowy ekologiczny produkt - zdrowy sadzeniak wolny od patogenów, - nowa metoda przechowywania ziemniaka sadzeniaka oparta na wykorzystaniu nowych ekologicznych biopreparatów do zaprawiania sadzeniaków: naturalnych produktach pochodzenia mikrobiologicznego oraz składnikach roślinnych, w pełni scharakteryzowanych pod względem składu gatunkowego, chemicznego oraz aktywności wobec fitopatogenów ziemniaka oraz prototypu instalacji pilotażowej uwzględniającej parametry: wilgotność, temperatura, naświetlanie. - zastosowanie opracowanych ekologicznych biopreparatów do zaprawiania ziemniaków w zamian za stosowane obecnie fungicydy i insektycydy, które charakteryzują się słabą biodegradowalnością i wprowadzone do gleby zaburzają jej układ mikrobiocenozy, przyczyni się do przywrócenia równowagi biologicznej i ochrony środowiska naturalnego. - wykorzystanie nowej innowacyjnej instalacji przechowalniczej jest rozwiązaniem zmniejszającym skutki zmian klimatycznych (podwyższenia temperatury w sezonach jesiennym i zimowym), które przyczyniają się do rozwoju chorób i powodują straty gospodarcze w uprawie ziemniaka, - prototyp instalacji pilotażowej jest gotowym rozwiązaniem dla małych i średnich gospodarstw, w których przechowuje się sadzeniaki tradycyjnymi metodami (np. w kopcach), często w tych samych miejscach porażonych przez fitopatogeny. W przyszłości technologie oraz prototyp instalacji pilotażowej mogą stać się podstawą do opracowania podobnych rozwiązań, ale w większej skali, istotnych dla wielkotowarowych producentów. Rezultaty projektu sprzyjały będą usprawnieniu metod produkcji, zmniejszeniu strat, a tym samym poprawie efektywności kosztowej i przyczynią się do poprawienia rachunku ekonomicznego naturalnie uprawianych różnych odmian zmienników. Będą zatem sprzyjały utrzymaniu i wzmocnieniu bioróżnorodności poprzez ułatwienia utrzymywania rożnych gatunków ziemniaków. Nowe metody stworzą przekaz marketingowy skierowany do otoczenia, który będzie miał na celu zapoznanie z walorami naturalnie uprawianych różnogatunkowych ziemniaków.

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi